Ενισχυτικά Γεύσης και Γλυκαντικά | GymBeam.gr Skip to main content

Βελτιωτικά Γεύσης & Γλυκαντικές Ουσίες

Βελτιωτικά Γεύσης & Γλυκαντικές Ουσίες  είναι μια κατηγορία προϊόντων που είναι χρήσιμα για τη βελτίωση γεύσης γλυκών ή αλμυρών πιάτων. Εδώ μπορείτε να βρείτε εναλλακτικές λύσεις για την παραδοσιακή ζάχαρη, γλυκαντικά χωρίς θερμίδες, καθώς και μια μεγάλη ποικιλιά καρυκευμάτων και σάλτσες χαμηλής θερμιδικής αξίας. Αυτά θα εκτιμηθούν περισσότερο από τα άτομα παρακολουθούν στενά την ενεργειακή τους πρόσληψη ή προσπαθούν να χάσουν βάρος. Ωστόσο, όλοι οι υποστηρικτές μιας υγιεινής διατροφής και όσοι αρέσκονται στο μαγείρεμα και τη βελτίσωη των πιάτων τους θα βρουν επίσης κάτι που θα τους αρέσει.

Πώς μπορείτε να βελτιώσετε τη γεύση των πιάτων σας με υγιεινό τρόπο;

Αυτή η κατηγορία προσφέρει δημοφιλή γλυκαντικά, τα οποία μπορείτε να χρησιμοποιήσετε σε υγιεινές συνταγές ζαχαροπλαστικής, στην παρασκευή διάφορων  γλυκών εδεσμάτων ή στη γλύκανση ροφημάτων. Μπορείτε να επιλέξετε μεταξύ γλυκαντικών από το δημοφιλές φυτό στέβια ή να προτιμήσετε την ξυλιτόλη, η οποία έχει περίπου 40 % λιγότερες θερμίδες σε σύγκριση με την παραδοσιακή ζάχαρη. Η ερυθριτόλη χωρίς θερμίδες είναι μία ακόμα επιλογή. Η ποικιλία μας θα ικανοποιήσει επίσης όλους τους λάτρεις του μελιού, χωρίς το οποίο πολλές γλυκές συνταγές θα είχαν διαφορετική γεύση.

Αν σας αρέσει να μαγειρεύετε, θα πρέπει επίσης να λάβετε υπόψη την υποκατηγορία μπαχαρικά. Αυτή η κατηγορία περιλαμβάνει, για παράδειγμα, το ροζ αλάτι Ιμαλαΐων που θα ενισχύσει τη γεύση κάθε πιάτου. Επίσης, κανένας λάτρης της υγιεινής διατροφής δεν πρέπει να στερείται την ΒΙΟ κανέλα Κεϋλάνης. Έχει φυσικά γλυκιά γεύση και θα κάνει το πόριτζ, τις γρανίτες και τα γλυκά σας να μυρίζουν υπέροχα. Όταν ετοιμάζετε ασιατικά ή ινδικά πιάτα, προτιμήστε τον ΒΙΟ κουρκουμά, ο οποίος συχνά αναφέρεται ως υπερτροφή. Σε περίπτωση που σας αρέσουν τα πικάντικα πιάτα, σίγουρα θα χρησιμοποιήσετε τσίλι ή πιπέρι. Ωστόσο, μπορείτε επίσης να επιλέξετε ένα μοναδικό μείγμα μπαχαρικών για να απογειώσετε τις συνταγές σας.

Σας αρέσουν οι γλυκές ή αλμυρές σάλτσες ή και γιατί όχι ένας συνδυασμός τους; Τότε έχουμε κάτι και για εσάς. Όλα τα αλμυρά dressing και τα γλυκά σιρόπια σας περιμένουν στην υποκατηγορία που ονομάζεται σάλτσες. Εκτός από την υπέροχη γεύση τους, θα σας εκπλήξουν με ένα εξαιρετικό διατροφικό προφίλ. Πολλές από αυτές δεν περιέχουν πρόσθετη ζάχαρη ή λιπαρά και έχουν ελάχιστες θερμίδες.Σίγουρα θα γίνουν η αγαπημένη επιλογή εκείνων που θα ήθελαν να έχουν μια γεύση με γλυκό τόνο χωρίς πρόσθετες θερμίδες, αλλά και των υποστηρικτών μιας υγιεινής διατροφής.

Μπορείτε επίσης να γλυκάνετε ή να ενισχύσετε με άλλον τρόπο τα πιάτα σας, χρησιμοποιώντας άλλα βελτιωτικά γεύσης. Τα γλυκά επιδόρπια, τα πόριτζ ή τα ροφήματα θα επωφεληθούν τότε σίγουρα από το βελτιωτικό γεύσης σε σκόνη ή τις σταγόνες γεύσης. Αν επιλέξετε τη δημιουργία αρτοσκευασμάτων, προτιμήστε τη μπανάνα ή το τζίντζερ σε σκόνη, καθώς αυτά θα εμπλουτίσουν το επιδόρπιό σας με άλλες ευεργετικές ουσίες.Τέλος, μπορείτε να δοκιμάσετε τη διατροφική μαγιά, η οποία έχει γεύση που θυμίζει τυρί και είναι ιδανική για σαλάτες, σάλτσες και πιάτα ζυμαρικών.

Επιλέξτε από τη μεγάλη ποικιλία μας σε γλυκαντικά, σάλτσες, μπαχαρικά και άλλα βλετιωτικά γεύσης για να απογειώσετε γευστικα τα γεύματά σας.

Αν σας ενδιαφέρει πώς να περιορίσετε τη ζάχαρη στη διατροφή σας και να ψήσετε πιο υγιεινά, διαβάστε το άρθρο μας: Πώς να ψήσετε πιο υγιεινά χριστουγεννιάτικα γλυκά;

 
Erythritol portion packets 50x5g - XuckerΕξαντλημένο

Vegan

Erythritol portion packets 50x5g - Xucker
7,50 €
(30,00 €/ kg)
BIO Cane molasses - WolfberryΕξαντλημένο

BIO

Vegan

BIO Cane molasses - Wolfberry
5,50 €
(12,22 €/ kg)
BIO Widow Bolte‘s Chicken Spice Mix 35 g – SonnentorΕξαντλημένο

BIO

Vegan

BIO Widow Bolte‘s Chicken Spice Mix 35 g – Sonnentor
Από4,40 €
(125,71 €/ kg)
BIO Ρίγανη 18 g - SonnentorΕξαντλημένο

BIO

Vegan

BIO Ρίγανη 18 g - Sonnentor
Από3,20 €
(177,78 €/ kg)
ΒΙΟ Καρύκευμα για Σαλάτα 35 g – SonnentorΕξαντλημένο

BIO

Vegan

ΒΙΟ Καρύκευμα για Σαλάτα 35 g – Sonnentor
Από4,80 €
(137,14 €/ kg)
BIO Holy Veggie BBQ Spice 30 g – SonnentorΕξαντλημένο

BIO

Vegan

BIO Holy Veggie BBQ Spice 30 g – Sonnentor
Από4,95 €
BIO Coarse Ground Bread Seasoning 45 g - SonnentorΕξαντλημένο

BIO

Vegan

BIO Coarse Ground Bread Seasoning 45 g - Sonnentor
Από3,80 €
(84,44 €/ kg)
BIO Ground Garam Masala 35 g - SonnentorΕξαντλημένο

BIO

Vegan

BIO Ground Garam Masala 35 g - Sonnentor
Από4,80 €
(137,14 €/ kg)
BIO Αλεσμένο Galangal 35 g - SonnentorΕξαντλημένο

BIO

Vegan

BIO Αλεσμένο Galangal 35 g - Sonnentor
Από3,80 €
(108,57 €/ kg)
BIO Bay Leaves - SonnentorΕξαντλημένο

BIO

Vegan

BIO Bay Leaves - Sonnentor
Από2,95 €
(295,00 €/ kg)
BIO Sven‘s Fish Seasoning 35 g - SonnentorΕξαντλημένο

BIO

Vegan

BIO Sven‘s Fish Seasoning 35 g - Sonnentor
Από4,80 €
(137,14 €/ kg)
BIO Whole Pepper Mix 50 g - SonnentorΕξαντλημένο

BIO

Vegan

BIO Whole Pepper Mix 50 g - Sonnentor
4,95 €
BIO Don Rodriguez‘s Chili con Carne - SonnentorΕξαντλημένο

BIO

Vegan

BIO Don Rodriguez‘s Chili con Carne - Sonnentor
Από4,80 €
(120,00 €/ kg)
BIO Θυμάρι 20 g - SonnentorΕξαντλημένο

BIO

Vegan

BIO Θυμάρι 20 g - Sonnentor
Από3,30 €
(165,00 €/ kg)
BIO Αλεσμένη Γλυκιά Πάπρικα 50 g - SonnentorΕξαντλημένο

BIO

Vegan

BIO Αλεσμένη Γλυκιά Πάπρικα 50 g - Sonnentor
4,80 €
ΒΙΟ Κόκκοι Σκόρδου 40 g - SonnentorΕξαντλημένο

BIO

Vegan

ΒΙΟ Κόκκοι Σκόρδου 40 g - Sonnentor
Από3,70 €
(92,50 €/ kg)
BIO Βασιλικός 15 g - SonnentorΕξαντλημένο
BIO Βασιλικός 15 g - Sonnentor
Από3,95 €
(263,33 €/ kg)
BIO Βαλσάμικο Μηλόξυδο 250 ml - Ölmühle SollingΕξαντλημένο

BIO

Vegan

BIO Βαλσάμικο Μηλόξυδο 250 ml - Ölmühle Solling
7,50 €
BIO Μηλόξυδο Αφιλτράριστο - Ölmühle SollingΕξαντλημένο

BIO

Vegan

BIO Μηλόξυδο Αφιλτράριστο - Ölmühle Solling
4,80 €
(19,20 €/ l)
BIO Herb Garlic Spice Oil - Ölmühle SollingΕξαντλημένο

BIO

Vegan

BIO Herb Garlic Spice Oil - Ölmühle Solling
6,50 €
(65,00 €/ l)
BIO Μπανάνα σε Σκόνη 250 g - PurasanaΕξαντλημένο

BIO

Vegan

BIO Μπανάνα σε Σκόνη 250 g - Purasana
13,95 €
BIO Panela - WolfberryΕξαντλημένο

BIO

Vegan

BIO Panela - Wolfberry
4,20 €
(8,40 €/ kg)